Uğruna en büyük bedellerin ödendiği güzel şehir İstanbul’dan, Cumhuriyetimiz temellerinin atıldığı topraklara Çanakkale’ye Şehitliklerimize nasıl ulaşım sağlanabileceği hakkında bir makale hazırladık..

İstanbul’dan Çanakkale arası kaç km?

İstanbul ile Çanakkale Şehitliği (Eceabat) arası Tekirdağ, Malkara, Keşan, Gelibolu ve son nokta olan Eceabat ilçesi arası ortalama 310 km civarı mesafededir. Kendi aracınız ile yaklaşık 3.30 – 4.00 saat arasında olacak bir sürede Eceabat’a ulaşabilirsiniz. Eceabat ilçesi Çanakkale Savaşına ve Şehitlikliklerine ev sahipliği yapan nezih bir sahil kasabasıdır.

İstanbul’dan Çanakkale’ye ulaşım alternatifleri nelerdir?

İstanbul – Çanakkale – İstanbul güzergahında hizmet alabileceğiniz birkaç alternatifi sizin için sıraladık..

  1. Alternatif – Şehirler arası otobüsler: İstanbul Esenler ve Ataşehirden hareket eden Şehirler arası otobüsler ile direk Eceabat’a yada Çanakkale şehir merkezinde bulunan 15 Temmuz Şehitleri Otogarına ulaşabilirsiniz. (Çanakkale otogardan, Çanakkale feribot iskelesine ücretsiz servis imkanı mevcuttur.) İstanbul – Çanakkale – İstanbul hattında hizmet veren otobüs firmaları ise; Pamukkale Turizm, Kamil Koç, İstanbul Seyahat, Metro Turizm, Truva Turizm firmalarıdır.
  2. Alternatif – Uçak Seferleri: Uzun yıllardan günümüze kadar sürekli olan düzenlenmeye çalışılan bir uçak seferi trafiği mevcut, biraz istikrarsız olmak ile beraber Sabiha Gökçen Havaalanından direk Çanakkale Havaalanına günde 1 sefer mevcuttur.
  3. Alternatif – Feribot Seferleri (İstanbul’dan Çanakkale feribotu): En çok sorulan ulaşım alternatifi olan İstanbul’dan direk Çanakkale feribotu seferi sorusu var birde.. Bunun tek bir cevabı var çokta uzatmaya gerek yok, MAALESEF İSTANBUL’DAN ÇANAKKALE’YE direk yada farklı bir yöntem ile feribot malesef yokkk.!
  4. Alternatif – Deniz Uçağı: Gestaş Deniz ulaşım ile Bursa Deniz ulaşım firmalarının ortaklaşa düzenlediği deniz uçağı seferleri mevcut, fiyatları biraz yüksek ama 444 0 752’yi arayıp bilgi alabilirsiniz.
  5. Alternatif – Paket turlar ile ulaşım: Aslında diğer alternatifler arasında en makul olanı bu sistem, İstanbul’dan Çanakkale’ye konaklamalı ve Günübirlik olan birçok paket tur şirketi mevcut. Belirlenen noktalardan sizi alıp Şehitlik ziyareti yaptırıp tekrar sizi İstanbul’a geri bırakıyorlar. Örnek tur programı www.istanbulcikislicanakkaleturu.com adresinde mevcut.

 

 

Yazar hakkında

Serhat Özçelik

Soru sor

239 kez görüntülendi