Türkiye’nin nufüs oranında 3.büyük şehir olan İZMİR’den Çanakkale’ye ulaşım alternatifleri hakkında detaylı bir makale hazırlamak istedik. İzmir’den Çanakkale’ye şuan için tek ulaşım yolu karayoludur. Özel aracınız ile yada şehirler arası hizmet veren otobüsler ile Çanakkale Feribot iskelesini hedef alarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Özel Araç ile İzmir’den Çanakkale’ye ulaşım

İzmir’den Çanakkale iskelesine ortalam 320 km bir yolculuk yapmanız gerekiyor, bu yolculuk AYVALIK, Edremit, Küçükkuyu, Ayvacık, Ezine ve bu istikametten Çanakkale şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Çanakkale merkeze yaklaştığınızda her tabelanın altında mutlaka ‘FERİBOT’ uyarı göreceksiniz. Feribot ile karşıyaka Eceabat yada Kilitbahir geçip Şehitlik gezi ziyaretine başlayabilirsiniz.

Şehirler Arası Otobüsler ile İzmir’den Çanakkale’ye ulaşım

İzmir’den Çanakkale otogarına düzenli olarak Pamukkale Turizm, Truva Turizm, Isparta Petrol, Metro Turizm, Kamil Koç turizm vb birçok firma seferler düzenlemektedir. Bu firmaların seferlerini kullanarak Çanakkale otogarına ulaşabilirsiniz. Firmaların Çanakkale otogarından Çanakkale feribot iskelesi önüne kadar ücretsiz olarak hizmet veren servisleri bulunmaktadır. Bu servisler ile Çanakkale iskelesine ulaşabilirsiniz. Araçsız olarak gelenler için Şehitliği yaya olarak gezme imkanı malesef yok, toplamda 140 km bir yarımada üzerinde bulunan Çanakkale Savaş alanları ve Şehitlikleri bölgesine günlük turlar düzenlenmektedir. Bu turlar hakkında detaylı bilgi için sehitlikturu.gen.tr/canakkale-sehitlik-turu.html  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

Serhat Özçelik

Soru sor

240 kez görüntülendi